Sağlıklı SADE KEK Tarifi

6 ays önce yazıldı · 9 dk okuma
whatshot 0.39 K

1/2 çay kaşığı karbonat

1 paket kabartma tozu

2 su bardağı un

1su bardağından az sıvı yağ

1 çay bardağı süt

1,5 su bardağı şeker

4 yumurta

Vanilya

Öncelikle yumurtalar iyice çırpılır. İçine şeker ilave edilir ve çırpma işlemine devam edilir. şeker eridikten sonra içine süt ve yağ ilave edilir. Çırpma işlemine devam edilir daha sonra içine önce 1 bardak un ilave edilir un yedirildikten sonra ikinci bardak unu da ilave ederek çırpılır. kabartma tozu, karbonat ve vanilya katılır, karıştırılır. İçine istenirse limon kabuğu rendelenir. Yağlanmış kek kalıbına dökülür. 170 derecede pişirilir.

ml® mısırunlu esmer kek

6 yumurta

1,1/4 su bardağı şeker (1,5 bardaktan az)

2,5 su bardağı un

1 çorba kaşığı limon suyu

limon kabuğu rendesi

Vanilya

1- Kalıp yağlanır. Fırın yakılır.

2- Bakır bir kapta şeker ile yumurta çarpılıp koyu yoğurt kıvamına getirilir.

3- Limon kabuğu rendesi, vanilya, limon suyu konup 1- 2 kere daha çarpılır.

4- Elenmiş un ilave edilir. Çarpmadan karıştırılır. Kalıba boşaltılıp 35- 40 dakika orta hararetli fırında pişirilir.

5- Ilınınca kalıptan çıkarılır ve dilimlenir.

Not: Kek, Limon suyu ve Limon kabuğu yerine portakal ve greyfurt ile de yapılabilir.

3 adet yumurta

1,5 su bardağı şeker

2 su bardağı un

1 paket vanilya

3/4 su bardağı mısırözü yağı

1 su bardağı yoğurt veya süt

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

Yumurtalarla şekeri iyice çırpın. Diğer malzemeleri sırasıyla katıp, çırpın. Kek kalıbını yağlayıp, hamuru boşaltın. Isıtılmış fırında (150 °C) 45 dakika pişirin.

5 yumurta

1,5 su bardağı un

1/2 su bardağı + 1 çorba kaşığı şeker

1/2 paket vanilya

Una vanilya katıp eleyiniz. Kek kalıbını yağlayıp, yağlı kâğıt yerleştiriniz.

Bakır bir kapta yumurta ile şekeri çarparak koyu boza kıvamına gelirimiz. Unu ilâve edip yavaşça karıştırınız. Kalıba döküp düzeltiniz. Orta hararetli fırında 45-50 dakika pişiriniz.

Keki kalıptan çıkartıp kâğıtlarını alınız. Servis tabağına yerleştirip üzerine pudra şekeri serpiniz.

1 su bardağı süt

1 su bardağı sıvıyağ

2 su bardağı şeker

3 su bardağı un

4 yumurta

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

Önce yumurta ve şekeri çırpıyoruz. Sonra süt ve sıvıyağı ekliyoruz en sonunda da un, vanilya ve kabartma tozunu ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Daha sonra kek kalıbına döküp pişiriyoruz. (Arzu edilirse karışımdan bir miktarı ayırıp kakao karıştırıp arasına karıştırarak renklendirebilirsiniz. Yine isteğe bağlı olarak süt yerine portakal suyu kullanabilirsiniz.)

6 yumurta

6 kahve fincanı tozşeker

6 kahve fincanı un

1 paket vanilya

1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi

Porselen veya cam bir kâsede yumurta ve şeker, ezilmiş yoğurt kıvamına gelinceye kadar çırpma teli veya mikserle çırpılır. Una vanilya ve limon kabuğu rendesi katılır. Sonra bu una çırpılmış yumurta ve şeker karışımı ilave edilerek bir süre karıştırılır. Karıştırma çok fazla olmamalıdır. Fazla karıştırıldığında hamur içindeki hava kabarcıkları fazla olmayacağından hamur kabarmaz. Karışım yağlanmış, unlanmış kek kalıbına boşaltılır. Orta ısılı fırında 40 dakika pişirilir. Kek pişince servis tabağına alınarak soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca keskin bıçakla dilimlenerek servis yapılır.

Panedyen

2 yumurta, 1,5 bardak su şekerle çırp, içine 1 bardak ılık süt, cevizden biraz büyük ılık yağ, 1 kahve kaşığı karbonat, 2,5 su bardağı un, kat, karıştır, kalıba dök, pişir.

5 yumurta

6 çorba kaşığı un

5 çorba kaşığı pudra şekeri

yarım paket kabartma tozu

1 kahve kaşığı vanilya

1 limonun rendelenmiş kabukları

Yumurtalar tencereye kırılır, şeker eklenir. Hafif ateş üzerinde çırpılarak “ezilmiş yoğurt” kıvamına getirilir.

Sonra: Ateşten indirilir. Üzerine; elenmiş un, limon kabuğu, kabartma tozu ve vanilya konur. İki-üç kere karıştırılarak birbirine yedırilir.

Yağlanmış ve altına alüminyum folyo kâğıt serilmiş kek kalıbına konur.

Önceden ısıtılmış fırına konulup 45 dakika kadar pişirilir.

Hafif soğuyunca kalıptan çıkarılır.

5 adet yumurta

5 çorba kaşığı un (150 gr.)

5 çorba kaşığı tozşeker (125 gr.)

Yarım paket kabartma tozu

Limon kabuğu rendesi

Vanilya

Yumurtaları yumurta tenceresine kırınız.

Şekeri de yumurtalara ilâve edip çok hafif bir ateş üzerinde çarparak ezilmiş yoğurt kıvamına getiriniz. Varsa mikserde çarpınız.

Ateşten alıp içerisine kabartma tozu, vanilya, limon kabuğu karıştırılmış ve elenmiş unu ilâve ediniz.

1-2 defa karıştırarak unu yediriniz.

Yağlanmış ve altına kâğıt konmuş kek veya pasta kalıbına yarıya kadar dökünüz.

Isıtılmış fırına koyup, 30-40 dakika pişiriniz.

Not: Bu kek veya pasta humuru bütün pastaların ana hamurudur. Sade olduğu gibi, bazen una kakao, badem, ceviz, fındık vb. konarak da çeşitli kek ve pasta hamurları yapılır. İçine konan maddeye göre isim alır. Örneğin, kakaolu pasta, cevizli kek vb. gibi. Bu malzemelerden birini ilâve ederken konacak miktar kadar unu azaltmak gerekir.

4 yumurta

1 su bardağı şeker

1 su bardağı sıvı yağı

1 su barağı süt

3 su bardağı un

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 çay kaşığı karbonat

1 limon suyu

Yapılışı: Yumurta ve şekeri 5 dakika çırpın. Yumurtanın rengi açılıp köpürünce içine sıvı yağ ve sütü ekleyip çırpmaya devam edin. Unu vanilyayı ve kabartma tozunu eleyip bu karılışımın içine ekleyip karıştırın. Boza kıvamında bir karışım olunca yağlanmış ve unlanmış kek kalıbına boşaltın. Limonun suyunu sıkın, karışımdan 3 çorba kaşığı kadarıyla karıştırıp üzerine döküp bırakın. O aşağıya yavaşça akıp şekil alacaktır. Bu şekilde her yerinde limon tadı olmayacak ara ara gelen limonlu güzel bir tat olacaktır. 170 derecedeki fırında 35 dakika pişirin. Fırından çıkarttığınız kekin biraz soğuması gerekmektedir. Sonra servis tabağına alın ve üzerine pudra şekeri serpip ikram edin.

2 yumurta

1,5 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

1 su bardağı sıvı yağ

1 pakat kabartma tozu

1 paket vanilin

Aladığı kadar un

Yumurta ve şekeri çırpın. Daha sonra malzemeleri tek tek ekleyip çırpın. Yağlanmış tepsiye (fazla yağ dökmeyin, çok yağlı oluyor) dökün. 175 C fırında kızartın. (Üstü kızarınca bir bıçak yardımıyla ortasına batırın. Temiz çıkıyora pişmiş, kirli çıkıyorsa pişmemiş demektir.)

1 bardak eritilmiş margarin

1 bardak şeker

3 adet yumurta

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

2.5 bardak un

Yumurtayı ve şekeri mikserle iyice çırpıyoruz. Eritilmiş margarini ekliyoruz kabartma tozu ve vanilyayı da ekledikten sonra tekrar çırpıp yağlanmış kek kalıbına döküyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi

Ankara 2006

6 yumurta

180 g un

150 g toz şeker

½ çay kaşığılimon kabuğu rendesi

Vanilya

Kalıp yağlamak için un ve yağ

Üzerine:

1,5 çorba kaşığı pudra şekeri

Kalıp yağlanır, unlanır. Un ve vanilya elenerek hazırlanır. Yumurtalar yumurta tenceresine kırılır. şeker eklenir. Ilık bir yerde yumurtalar koyulaşıp 2-3 katı kabarıncaya kadar çırpılır. Limon kabuğu rendesi eklenerek 8-10 saniye de onunla çırpılır. Un ve vanilya eklenir, karıştırılır. Kalıbın ¾‟ üne doldurulur. Önceden 180°C‟ de ısıtılmış fırında 30–35 dakika pişirilir. 10 dakika bekletilerek ızgara üzerine çıkartılır. Üzerine pudra şekeri elenir. Dilimlenerek servis yapılır.

Not: Eğer renkli isteniyorsa una 1 yemek kaşığı kakao eklendikten sonra elenir, ya da hamurun yarısına elenmiş kakao karıştırılarak iki renkli kek elde edilir. Ceviz ya da fındık eklenecekse unla karıştırdıktan sonra eklenir. İçine çekirdeksiz üzüm, cevizle birlikte eklenebilir.

3 yumurta

1 su bardağından biraz fazla toz şeker

1 su bardağı süt

1 su bardağı sıvıyağ

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Şeker ve yumurtalar beyazlaşıp kabarıncaya kadar güzelce çırpılır. Süt ve yağ ilave edilir, un, kabartma tozu ve vanilya eklenerek iyice karıştırılır. Yağlanmış kalıba biraz un serpilir. Kek hamuru kalıba dökülür. 180 derece önceden ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar (ortalama 45-50 dakika) pişirilir. Soguduktan sonra ters çevrilir, dilimlenerek servis yapılır.

Detoks Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Metropol yaşantısı, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde; vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla; sağlığımızı olumsuz etkiler. Detoks demek; bahar yorgunluğundan uzaklaşmak, vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak demektir. Zayıflama programlarına başlamadan önce ve sağlıklı bir yeme düzenine geçişte ilk basamak detokstur. Detoks Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler Sigara, …

Detoks Diyetleri ve Yoğurt ile Kilo Verme Çalışmaları

Detoks diyetleri, vücudunuzdaki zararlı toksinleri dışarı atmak için tasarlanmıştır, ama yoğun yapılan bir detoks programı sırasında yanlışlıkla vücudunuz sağlıklı bakterileri de atabilir. Birçok detoks programı, meyve ve sebze suları ile beslemenize odaklanıyor ve sizi optimal sağlık için gerekli olan besin maddelerinden de mahrum bırakıyor. Doğal yoğurtta bulunan probiyotikler, kalsiyum ve protein, detoks diyeti sırasında kilo …

Düşük Yağlı PİLAVLI TAS KEBABI Tarifi

MALZEMELER: Yarım kg. koyun kuşbaşı et 2 kaşık yağ 1 soğan 1- 2 domates veya yarım kaşık salça -2 su bardağı pirinç (pilav için) Tuz Karabiber YAPILIŞI: 1 Pirinç ayıklanıp yıkanır. Ilık tuzlu suda bekletilir (yarım saat). 2 Et, doğranmış soğan, yağ ile kavrulur. Domates rendelenir, etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. (Gerekirse azar azar sıcak su …

Düşük Kalorili Sağlıklı Tavuklu Salata Tarifi

Bu yazımızda, kalorisi ile düşük ve doyurucu, protein açısından yüksek değerli bir salata tarifi sizlerle paylaşacağız. Bu tarifimizde kore usulü tavuklu salatamızın nasıl yapıldığını ve malzemelerin ne olduğunu görebilirsiniz. Malzemeler; 2 Adet Salatalık (Küçük Boy), Çekirdekleri çıkarılmış, ince dilimlenmiş 1 Adet Soğan (Küçük Boy), İnce dilimlenmiş (yarım ay şeklinde), suda bekletilmiş 1 Çay Kaşığı Tuz …

Sağlıklı Ispanaklı Kek Tarifi

Pasta gibi tadı olan sağlıklı kek tarifleri içerisinde en çok tarifi yapılan kektir. Bu kek tarifi hazırlamadan önce Ispanaklı Kek için gereken bütün malzemeleri mutfak tezgahına koyalım. Hem basit hemde kolay bir kek tarifidir. Tarif Malzemeleri; * 500 gram ıspanak * 2 Adet yumurta * 1 Çay bardağı sıvı yağ * 4 Su bardağı un …

Düşük Kalorili SÜTLÜ İRMİKLİ PUDİNG Tarifi

9 çorba kaşığı şeker 9 çorba kaşığı irmik 1 litre süt 1/4 küçük paket margarin (30 gr.) 2 çorba kaşığı hindistancevizi rendesi Yarım paket vanilya Bakır bir tencerede süt ve şeker kaynatılır. İrmik serpilerek karıştırılır. Kaynayıp koyulaşınca ateşten alınır. 1/4 küçük paket margarin ve 1 çorba kaşığı hindistancevizi rendesi ve vanilya katılıp karıştırılır. Su veya …

Yorumlar